Skip To Main Content

News and Events

Latest Events

-
St. Francis Episcopal Church
-
St. Francis Episcopal Church
-
Multipurpose Room
-
Multipurpose Room

Faculty and Staff Directory

1 2 > showing 1 - 92 of 174 constituents
Amanda Acton

Amanda Acton

Primary II Teacher Assistant
Marc Addington

Marc Addington

Head of Upper School
Tracey Addington

Tracey Addington

US Director of Post-Secondary Success
Cassi Agee

Cassi Agee

Primary I Faculty
Jose Alcala

Jose Alcala

Assistant Director of Facilities
James Alleyn

James Alleyn

Upper School Science Faculty
Ximena Allub

Ximena Allub

Upper School Spanish Faculty
Mary Armintor

Mary Armintor

Kindergarten Faculty
Michael August

Michael August

Program Head Coach/Physical Education Faculty
Sandy August

Sandy August

Director of Major Gifts
Harold Baber

Harold Baber

Dean of Upper School Students
Aida Barclay Herrera

Aida Barclay Herrera

Middle School Spanish Faculty
Carol Bedard

Carol Bedard

Middle School English Faculty
Rachel Bennett

Rachel Bennett

Middle School English Faculty
Halie Berrigan

Halie Berrigan

Middle School Math Faculty
Susan Biehl

Susan Biehl

Pre-Primary Faculty, Part-Time
Bill Black

Bill Black

Upper School Humanities Faculty
Dawn Blake

Dawn Blake

Controller
Ashley Blanco

Ashley Blanco

Lower School Office Manager
Marlon Breaux

Marlon Breaux

Technology Integration Specialist
Leah Breckenridge

Leah Breckenridge

Primary I Faculty
Courtney Breeding

Courtney Breeding

First Grade Faculty
Maggy Britton

Maggy Britton

Pre-Primary Faculty, Part-Time
Tracy Burgason

Tracy Burgason

Middle School Science Faculty
Leah Burrow Peden

Leah Burrow Peden

Primary I Faculty, Part-Time
Brittny Bush

Brittny Bush

Primary School Drama/Library Faculty
Muffy Buvens

Muffy Buvens

Director of The St. Francis Fund
Melissa Campbell

Melissa Campbell

Director of Communications and Marketing
Marissa Capasso

Marissa Capasso

Primary II Faculty
Maria Capecchi

Maria Capecchi

Lower School Spanish Faculty
Sarah Carl

Sarah Carl

Kindergarten Faculty
Sarah Carson

Sarah Carson

Primary I Teacher Assistant
Amy Chandler

Amy Chandler

Middle School Visual Arts Faculty
Jenn Choi

Jenn Choi

School Counselor - Upper School
Carol Christ

Carol Christ

Head of Curriculum and Instruction
Kathy Clarke

Kathy Clarke

Upper School Music Program Coordinator

Crystal Collier

Counseling Scholar in Residence, Part-time
Penny Comeaux

Penny Comeaux

Library Services Coordinator
Debbie Coomer

Debbie Coomer

Gift Records and Data Analysis Manager
Kelsey Coster

Kelsey Coster

Pre-Primary Teaching Fellow
Lorin Crater

Lorin Crater

Head of Institutional Advancement
Sue Cross

Sue Cross

Transportation Coordinator and Operational Assistant
Christie Crummel

Christie Crummel

Parent and Volunteer Group Manager
Maria Cruzalegui-Reardon

Maria Cruzalegui-Reardon

Middle School Spanish Faculty
Lorien Cuneo

Lorien Cuneo

Upper School English Faculty
Laurie Curtis

Laurie Curtis

Head of Student Support Services
Joe DeMonico

Joe DeMonico

Technical Theatre Director, Middle and Upper School
Loure Dews-Gray

Loure Dews-Gray

Program Head Coach/Physical Education Faculty
Anne Donnelly

Anne Donnelly

Pre-Primary Teaching Fellow, Part-Time
Justin Doran

Justin Doran

Director of Fine Arts
Julie Downs

Julie Downs

Middle School Math Faculty
Lauretta DuByne-Wetekamp

Lauretta DuByne-Wetekamp

First Grade Faculty
Carolina Duran

Carolina Duran

Upper School Spanish Faculty
Daniel Escareño

Daniel Escareño

Creative Manager
Oscar Espinosa

Oscar Espinosa

Sexton
Annie Ferguson

Annie Ferguson

Primary I Faculty
Caroline Flores

Caroline Flores

Middle School Religion Education Faculty
Wlede Frankfort

Wlede Frankfort

Middle School Science Faculty
Anika Fuller-Willis

Anika Fuller-Willis

Middle School Math Faculty
Fay Gant

Fay Gant

Nurse, Piney Point Campus
Ezequiel Garcia

Ezequiel Garcia

Sexton
Scott Gibbs

Scott Gibbs

Middle School Performing Arts/Theatre
Mary Gleason

Mary Gleason

Program Head Coach/Physical Education Faculty
Jennifer Glover

Jennifer Glover

Head of Enrollment Management
Liat Goldstein

Liat Goldstein

Upper School Science Faculty
Mauro Gomez

Mauro Gomez

Digital Communications Manager
Christina Gonzales

Christina Gonzales

Third Grade Math Faculty
Elizabeth Greenwood

Elizabeth Greenwood

Primary I Teacher Assistant
Rose Ann Gregory

Rose Ann Gregory

Administration Office Manager
Floy Griffith

Floy Griffith

Pre-Primary Teaching Fellow
Monica Gutierrez

Monica Gutierrez

Middle School Technology Faculty
Lynn Hardee

Lynn Hardee

Fourth Grade Humanities Faculty
Brittany Hawkins

Brittany Hawkins

Program Head Coach/Physical Education Faculty
Caren Hayden

Caren Hayden

Fourth Grade Humanities Faculty
Caroline Herrin

Caroline Herrin

Upper School Visual Arts Faculty
Don Hicks

Don Hicks

Associate Head of School for Programs
Stephanie Hitchcock

Stephanie Hitchcock

First Grade Faculty
Tim Holm

Tim Holm

Upper School Religion Faculty
Hope Hooper

Hope Hooper

Lower School Religion Education Faculty
Emily Hughes

Emily Hughes

Primary II Faculty
Alan Hunt

Alan Hunt

Chief Financial Officer
Emily Husain

Emily Husain

Pre-Primary Faculty
Chanda Hutton

Chanda Hutton

Accounts Receivable Specialist
Chris Jackson

Chris Jackson

Educational Technology Specialist
Kitzya Jaramillo

Kitzya Jaramillo

Primary I Teacher Assistant
Alison Johnston

Alison Johnston

Third Grade Humanities Faculty
Melissa Jurick

Melissa Jurick

Lower School Performing Arts Faculty
Rick Keith

Rick Keith

Middle School Performing Arts Faculty
Debbie King

Debbie King

Nurse, Couper Campus
Matt King

Matt King

Middle School Science Faculty
Chad Knesek

Chad Knesek

Middle School History Faculty
Ryan Kochel

Ryan Kochel

Assistant Head of Primary School
1 2 > showing 1 - 92 of 174 constituents